Tajlandia będzie świętować w kwietniu 21 dni Songkran? Naprawdę?

W ciągu ostatnich kilku dni ukazały się ogłoszenia, które najwyraźniej wywołały prawdziwy terror wśród niektórych tajskich emigrantów, a rząd Tajlandii stwierdził, że tegoroczny Songkran będzie największym w historii.

To ogłoszenie, o czym tutaj pisaliśmy, ma związek z oficjalnym uznaniem przez UNESCO tego wydarzenia za światowe dziedzictwo kulturowe i Tajlandia, które mają nadzieję na dalsze przyciągnięcie wydarzenia do turystów w skali globalnej.

Konkretnie stwierdzenie, że wydarzenie to będzie obchodzone od 1 do 21 kwietnia w całej Tajlandii, wywołało wiele paniki i wiele zamieszania. Dzieje się tak głównie dlatego, że wielu obawia się, że oznacza to 21 dni rzucania wodą.

Dla tych, którzy nie wiedzą, Songkran to tajski Nowy Rok, znany również jako święto wody i największe święto w Tajlandii. Jest dobrze znane z wielu różnych wydarzeń kulturalnych i religijnych i zapewnia Tajom najdłuższą przerwę wakacyjną w roku. Dla wielu Tajów, zwłaszcza tych pracujących w Bangkoku, jest to jedyna pora w roku, kiedy wracają do domu, aby spotkać się z rodzinami w rodzinnych prowincjach.

Oczywiście jest ono również znane, zwłaszcza w strefach turystycznych, z dzikich walk na wodzie, koncertów i przyjęć… choć tajlandzcy urzędnicy nadal bagatelizują tę część. W każdym razie przeważnie.

Podczas pandemii Covid-19 festiwal został całkowicie odwołany w 2020 r., a w latach 2021 i 2022 zakazano zabaw w wodzie i rzucania się i dozwolone były wyłącznie funkcje religijne, ku uciesze niektórych czytelników, którzy zdecydowanie nie lubią tej części festiwalu (choć jest popularny wśród wielu turystów, szczególnie wpływowych osób korzystających z mediów społecznościowych i młodszych turystów).

W zeszłym roku jednak zabawa wodna powróciła i będzie częścią tegorocznego festiwalu, a Tajlandia w zasadzie nawet otwarcie ją promuje, wiedząc, że przyciąga wielu turystów. Szczerze mówiąc, dla osób mieszkających i pracujących na pełny etat, zwłaszcza w Pattaya, gdzie zabawa w wodzie często trwa około tygodnia, może to być trudny okres.

Kilka miesięcy temu kilku prominentnych tajskich urzędników powiedział, że festiwal będzie trwał przez cały kwiecień, ale ponownie pojawiła się krytyka i panika, jeśli oznaczało to miesiąc oblewania wodą.

Zasadniczo 21 dni Songkran nie jest niczym nowym. W różnych częściach Tajlandii od dziesięcioleci z różnych powodów obchodzone jest to święto w różne dni. Na przykład wielki dzień Pattaya przypada na 19 kwietnia, częściowo po to, aby zachęcić do turystyki krajowej po oficjalnych świętach narodowych.

Nawiasem mówiąc, oficjalnymi dniami narodowymi pozostaną od 13 do 15 kwietnia, a święta państwowe będą trwać do 16 kwietnia. Pattaya, jak zwykle, prawdopodobnie potrwa od 12 do około 19.

Jeśli chodzi o 21 dni, proces myślowy, który się za tym kryje, NIE polega na 21 dniach wylewania wody. Zamiast tego lepiej pomyśleć o tym jak o Bożym Narodzeniu, podczas którego dekoracje, muzyka, prezentacje kulturalne itp. będą miały miejsce przez cały miesiąc. Pomysł na Songkran jest podobny, z wydarzenia proponowane w całej Tajlandii od 1 do 21 kwietnia, prawie wszystkie skupiały się na aspektach dziedzictwa religijnego, kulturowego i tradycyjnego.

Tak, zabawy w wodzie nadal będą się odbywać, ale według tajskich urzędników będą one ograniczone do oficjalnych dni, a nie do całych trzech tygodni.

Więc na razie czytelnicy mogą być spokojni, że nie oznacza to 21 dni lania się wodą po Tajlandii. Niezależnie od tego wielu naszych stałych czytelników i emigrantów prawdopodobnie planuje pozostać w domach lub nawet opuścić Tajlandię podczas festiwalu, podczas gdy przybywają tłumy turystów, krajowych i zagranicznych.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.