Były premier Tajlandii Thaksin Shinawatra oficjalnie ułaskawiony potwierdza tajski minister sprawiedliwości

Krajowy-

W dniu 13 lutego 2024 r. Pol. Pułkownik Thawee Sodsong, tajski minister sprawiedliwości, potwierdził oficjalne ułaskawienie byłego premiera Tajlandii Thaksina Shinawatry zgodnie z prawem i przepisami tajskiego Departamentu Więziennictwa.

Komisja ds. Ułaskawień zatwierdziła listę osób kwalifikujących się do ułaskawienia, zaproponowaną przez Dyrektora Generalnego Departamentu Więziennictwa. Decyzja ta została podjęta, ponieważ Thaksin spełniał kryteria ciężkiej choroby, niepełnosprawności lub ukończenia 70. roku życia – stwierdził Minister Sprawiedliwości.

Na liście znalazło się łącznie 945 osób, a według Ministra Sprawiedliwości Komisja zatwierdziła 930 nazwisk.

Tajski Minister Sprawiedliwości zauważył, że proces ten był rutynowy, a przepisy dotyczące ułaskawienia obowiązują od 2003 r. i obecnie ułaskawiono łącznie 2,240 osób. Minister stwierdził, że nie ma szczególnych względów wobec Thaksina i nie traktowano go faworyzując ani nie dano mu żadnych wyjątków.

Po dzisiejszym posiedzeniu rządu Tajlandii (13 lutego) Srettha Thavisin wyraził obawy związane z potencjalnym sprzeciwem wobec ułaskawienia. Srettha podkreślił znaczący wkład Thaksina dla narodu w czasie jego kadencji jako premiera Tajlandii i podkreślił, że jego powrót do statusu cywilnego oznaczał zamknięcie przeszłych kontrowersji.

W odpowiedzi na pytania dotyczące dokładnej daty zwolnienia Thaksina Srettha oświadczył, że nie otrzymał konkretnych informacji, a proces będzie przebiegał zgodnie z procedurami prawnymi określonymi przez Departament Więziennictwa Królewskiego Ułaskawienia.

Jeśli chodzi o przyszłą współpracę z Thaksinem w celu uzyskania porady, Srettha wyraziła otwartość na dialog z osobami, niezależnie od przynależności politycznej, które przyczyniły się do dobrobytu narodu.

Srettha podkreślił znaczenie wykorzystania różnorodnej wiedzy specjalistycznej w zarządzaniu z korzyścią dla kraju.

Przeczytaj powiązane artykuły na temat byłego premiera Tajlandii Thaksina Shinawatry:

Tajlandzcy urzędnicy wymiaru sprawiedliwości zajmują się leczeniem Thaksina Shinawatry i potencjalnym zwolnieniem warunkowym: spełnienie kryteriów, ale dalsze procesy w trakcie przeglądu

Były premier Tajlandii Thaksin Shinawatra postawiony przed sądem w związku z rzekomymi przestępstwami przeciwko monarchii

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na naszej siostrzanej stronie The Pattaya News.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.