Najpopularniejsze historie Tajlandii z ostatniego tygodnia: obchody chińskiego Nowego Roku i nie tylko

Oto przegląd najważniejszych artykułów z KRAJOWEJ Tajlandii, wybranych przez nasz zespół narodowy Pattaya News/TPN, z ostatniego tygodnia, od poniedziałku 5 lutego do niedzieli 11 lutego 2024 r.

Nie mają one żadnego określonego poziomu ważności, ale są wymienione w kolejności według daty publikacji.

Zacznijmy i zobaczmy, jakie były najważniejsze historie!

  1. Chinatown w Bangkoku tętni obecnie hucznymi obchodami Chińskiego Nowego Roku 2024, upamiętniających 49. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Tajlandią a Chinami.

Księżycowy Nowy Rok, będący Rokiem Smoka, rozpoczyna się dzisiaj (10 lutego) i niesie ze sobą ogromne znaczenie dla Tajów o chińskim dziedzictwie.

W Tajlandii odnotuje się wzrost całkowitych wydatków na podróże w ramach rezerwacji przychodzących o 44.3%, porównując tegoroczny okres świąteczny Chińskiego Nowego Roku (CNY) z okresem CNY w 2023 r., przy czym wydatki na podróżnych wychodzących wzrosną o 70.8%.

Szczęśliwego Chińskiego Nowego Roku, Roku Smoka, dla wszystkich!

2. Rzecznik rządu Tajlandii Chai Watcharong publicznie ujawnił ogłoszenie tajskiego Ministerstwa Kultury w sprawie Światowego Festiwalu Songkran w 76 prowincjach Tajlandii, który odbędzie się w dniach 1–21 kwietnia 2024 r.

Zaznacz w kalendarzu i przygotuj się na olśnienie! Długo oczekiwany Siam Songkran Music Festival 2024 eksploduje na scenie i odbędzie się w dniach 12–15 kwietnia w RCA CENTRAL PARK w Bangkoku w Tajlandii.

Pani Thapanee Kiatphaibool, gubernator Urzędu ds. Turystyki Tajlandii (TAT), wydała oświadczenie w sprawie spotkania przygotowawczego do Światowego Festiwalu Songkran we współpracy z Ministerstwem Kultury, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, sektorem prywatnym i odpowiednimi agencjami. Spotkanie zaplanowano na przyszły tydzień.

Reakcje w mediach społecznościowych na dłuższy Songkran były mieszane – turyści przyjeżdżający na festiwal byli ogólnie pozytywnie nastawieni, ale wielu emigrantów było negatywnie nastawionych.

3. Pan Prayut Phetkhun, rzecznik Biura Prokuratora Generalnego, publicznie ujawnił szczegóły dotyczące sprawy prawnej z udziałem pana Thaksina Shinawatry, na podstawie art. 112 Kodeksu karnego za rzekome przestępstwa przeciwko monarchii, datowanej na 21 maja 2015 r., w Seulu w Korei Południowej.

Thaksin może zostać zwolniony warunkowo już 18 lutego, ale teoretycznie może to oznaczać natychmiastowe ponowne aresztowanie.

4. Pan Phumtham Wechayachai, wicepremier i minister handlu, wydał polecenie tajskiemu Departamentowi Własności Intelektualnej (DIP) w celu zbadania sprawy nielegalnie importowanych tajskich spodni w kształcie słonia z Chin i krajów sąsiednich, sprzedawanych w popularnych sklepach turystycznych atrakcje po niższych cenach.

W zeszłym tygodniu w mediach społecznościowych pojawiło się zamieszanie wokół spodni w kształcie słonia, a wielu czytelników po prostu nie widziało, o co w nich tak naprawdę chodzi.

To wszystko na ten tydzień, bądźcie bezpieczni!

Oryginalna wersja tego artykułu ukazała się na naszej siostrzanej stronie internetowej The TPN National News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.