Tajlandzki Khanom Khrok na czwartym miejscu wśród najlepszych naleśników na świecie

KOMUNIKAT PRASOWY:

Serwis Tasteatlas po aktualizacji swoich rankingów najlepszych naleśników na świecie w lutym 2024 r. stwierdził, że khanom khrok z Tajlandii znalazł się wśród nich na czwartym miejscu. W pierwszej trójce znalazły się (1) naleśniki z Bretanii we Francji, (2) kaiserschmarrn z Austrii i (3) jianbing z Tianjin w Chinach.

Witryna internetowa tak opisuje khanom khrok: „Ten niewielki tajski deser, często nazywany naleśnikiem, budyniem lub ciastem, powstaje z ciasta składającego się z mąki ryżowej i mleka kokosowego.

Deser pieczony jest w dużych żelaznych blachach z małymi, okrągłymi wgłębieniami i zazwyczaj przygotowuje się go w dwóch etapach – z ciasta, które stanowi chrupiący spód i kremowego, lekko słodzonego nadzienia z mleka kokosowego. Typowe dodatki do nadzienia przypominającego krem ​​to pokrojone szalotki, taro, kukurydza lub dynia.

Khanom khrok to podstawowe danie uliczne w Tajlandii, zwykle spożywane jako szybka i sycąca przekąska, która doskonale równoważy smaki słodkie i pikantne.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.