Delfin Irrawaddy znaleziony martwy w Songkhla

KOMUNIKAT PRASOWY:

W tajlandzkim jeziorze Songkhla znaleziono martwego krytycznie zagrożonego delfina Irrawaddy, co pogarsza trwającą walkę o ochronę tego bezbronnego gatunku.

Według grupy Thai Whales lokalny mieszkaniec odkrył delfina i zaalarmował Departament Zasobów Morskich i Przybrzeżnych, który obecnie przeprowadza sekcję zwłok w celu ustalenia przyczyny śmierci.

Delfiny Irrawaddy wyróżniają się zaokrąglonymi twarzami i brakiem dzioba. Ważąc do 159 kilogramów, są zagrożone utratą siedlisk, zaplątaniem się w narzędzia połowowe i nielegalnymi polowaniami, co przyczynia się do ich statusu zagrożonego. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała je za zagrożone, podkreślając potrzebę podjęcia pilnych działań w celu ochrony ich malejącej liczebności.

W 2022 roku biolog morski dr Thon Thamrongnawasawat zwrócił uwagę na niebezpieczny stan populacji delfinów Irrawaddy w jeziorze Songkhla, gdzie według doniesień pozostało tylko 14 osobników. Jako poważne zagrożenie dla ich przetrwania wymienił ekstensywną działalność połowową.

W odpowiedzi na jego poparcie Krajowy Komitet Morski uznał delfiny Irrawaddy za gatunek chroniony w Tajlandii w maju 2022 r., co zapoczątkowało wspierane przez rząd działania na rzecz ochrony i monitorowania populacji jeziora Songkhla i innych obszarów, takich jak zatoka Khanom w Surat Thani i Andamany. Morze w Trang i Krabi.

Pomimo tych wysiłków na rzecz ochrony populacja delfinów Irrawaddy w jeziorze Songkhla gwałtownie spadła z 27 w 2015 r. do około 14 w 2022 r., co sygnalizuje krytyczną potrzebę dalszych i wzmocnionych środków ochronnych, aby zapobiec dalszym stratom tego wyjątkowego gatunku.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.