Ostrzeżenie przed meduzami: pierwsza pomoc w przypadku użądleń meduz

KOMUNIKAT PRASOWY:

Nie należy lekceważyć zagrożenia stwarzanego przez toksyczne meduzy. Jad meduzy wpływa na główne układy organizmu; mianowicie układ sercowo-naczyniowy. Użądlenie z wystarczającą ilością trucizny może spowodować, że serce przestanie bić w ciągu 2-5 minut, a skóra wokół rany może zostać popalona lub blizna.

Urząd Turystyki Tajlandii (TAT) zaleca turystom zachowanie szczególnej ostrożności podczas pływania lub nurkowania w wodach Tajlandii w przypadku kontaktu z jadowitymi meduzami oraz aby nie podejmowali żadnego ryzyka wchodząc do wody, w której umieszczono znaki.

We wszystkich nadmorskich kurortach Tajlandii podejmowane są działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pływakom. Ustawiono znaki ostrzegające o niebezpieczeństwie stwarzanym przez meduzy i utworzono punkty pierwszej pomocy, aby udzielić pomocy każdej osobie, która mogła zostać ukąszona.

Tam, gdzie to możliwe, na plażach Tajlandii ustawiono sieci w celu ochrony przed meduzami (należy jednak zauważyć, że ze względów geograficznych nie na wszystkich plażach można je umieścić), a turystom zaleca się stosowanie się do rad ratowników lub turystów- powiązani operatorzy na danym obszarze.

Nie należy lekceważyć zagrożenia stwarzanego przez toksyczne meduzy. Jad meduzy wpływa na główne układy organizmu; mianowicie układ sercowo-naczyniowy. Użądlenie z wystarczającą ilością trucizny może spowodować, że serce przestanie bić w ciągu 2-5 minut, a skóra wokół rany może zostać popalona lub blizna.

Oto, co robić i czego nie robić w przypadku użądlenia meduzy:

Za I przeciw

 • Zawsze zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze dotyczące meduz, które mogą być umieszczone na plaży.
 • Będąc w wodzie, rozglądaj się dookoła i spróbuj pływać z partnerem. Użądlenie może często unieruchomić osobę, co utrudnia samotne dopłynięcie do brzegu.
 • Aby zapobiec użądleniom meduz podczas pływania, noś kombinezon z lycry lub koszulę z długim rękawem i spodnie zakrywające całą powierzchnię skóry.
 • Uważaj na pozornie martwe meduzy na plaży. Jeśli niedawno wyrzucono je na brzeg, nadal mogą użądlić.
 • Nie pływaj, jeśli są widoczne znaki ostrzegawcze i zawsze przed pływaniem sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy punkt pierwszej pomocy.
 • Nie pływaj w morzu po deszczu, w nocy lub poza bojami meduz.

Kroki pierwszej pomocy w przypadku podejrzenia toksycznej meduzy

W przypadku użądlenia lub przypadkowego kontaktu z toksyczną meduzą zachowaj spokój i pamiętaj o wykonaniu następujących kroków:

 • Poszkodowanego wyprowadzić z morza w bezpieczne miejsce i natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe (ogólnopolski numer alarmowy tel. 1669). Nie pozostawiaj osoby bez opieki. Powiadom odpowiednie władze w okolicy.
 • Uspokój osobę i nie pocieraj rany, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się toksyn.
 • Polej ranę octem w sposób ciągły przez co najmniej 30 sekund, co początkowo pomoże w większości przypadków. Nie używaj świeżej/zwykłej wody na ranie i nie wcieraj piasku w ranę. Hotele, restauracje na plaży i stroje nurkowe w całej Tajlandii otrzymały nakaz zapewnienia łatwego dostępu do butelek z octem w ramach przygotowania do pierwszej pomocy. *Warto mieć przy sobie butelkę octu.*
 • Obserwuj osobę poszkodowaną przez 45 minut i zwróć uwagę na co najmniej jeden z poniższych objawów:
  • Silny ból rany, pleców, tułowia lub głowy.
  • Niepokój lub dezorientacja.
  • Pocenie się, dreszcze, nudności lub wymioty.
  • Kołatanie serca, ból w klatce piersiowej lub ucisk w klatce piersiowej.
  • Trudności w oddychaniu, szybki oddech lub dyszenie.
  • Blada twarz lub niebieskawe lub fioletowe przebarwienie dłoni lub stóp.
 • Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, a następnie polewać ranę octem przez co najmniej 30 sekund. Kontynuuj pompowanie serca, aż stan pacjenta ulegnie poprawie lub przyjedzie karetka.
 • Jeśli wystąpią jakiekolwiek utrzymujące się objawy, należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Chociaż ukąszenia pływaków i nurków w Tajlandii przez meduzy są niezwykle rzadkie, prosimy wszystkich, którzy planują pływać lub nurkować, szczególnie w południowym regionie kraju, o możliwość obecności meduz.

Kilka gatunków meduz, w większości nieszkodliwych, można spotkać w Tajlandii sezonowo – zwykle od lipca do grudnia oraz od listopada do kwietnia. Jednakże meduzy pudełkowe można czasami spotkać w pobliżu plaż Ko Lanta i Hat Nopparatthara – Narodowego Parku Morskiego Mu Ko Phi Phi w pobliżu prowincji Krabi, zatoki Nam Bo w prowincji Phuket, a często w pobliżu plaż Hua Hin i Cha-am w prowincji Phetchaburi, jak a także Ko Tao w prowincji Chumphon, Ko Samui, Ko Phangan w prowincji Surat Thani oraz Ko Mak i Ko Kut w prowincji Trat.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.