Tajlandia stanie się centrum lotniczym

KOMUNIKAT PRASOWY:

Premier Srettha Thavisin przedstawiła wizję Tajlandii, zobowiązując się do wyniesienia Tajlandii na pozycję kluczowego węzła lotniczego w regionie Azji i Pacyfiku.

Ujawnił plany podniesienia tajlandzkich lotnisk w celu przywrócenia w ciągu pięciu lat statusu lotniska Suvarnabhumi wśród 20 największych światowych portów lotniczych. Aby osiągnąć te cele, została zabezpieczona współpraca z Airports of Thai Public Company Limited (AOT), zarządzającym sześcioma kluczowymi lotniskami.

Plan rozbudowy lotniska Suvarnabhumi zakłada obsługę 150 milionów pasażerów rocznie do 2030 r. Terminal SAT-1, początkowo obsługujący 45 milionów pasażerów, obecnie obsługuje 60 milionów pasażerów rocznie. Trzeci pas startowy, otwarty w 2024 r., będzie obsługiwał 60 lotów na godzinę, a później zwiększy się do 90. Plany na przyszłość obejmują rozbudowę terminali i dodanie nowego, aby obsłużyć 90 milionów pasażerów więcej. W budowie jest także czwarty pas startowy, który będzie mógł obsługiwać do 120 lotów na godzinę.

Rząd planuje przekształcenie lotniska Don Mueang w model typu point-to-point, zwiększając przepustowość z 30 do 50 milionów pasażerów rocznie do 2030 r. Obejmuje to renowację istniejących terminali oraz rozbudowę Terminali 1 i Terminalu 2 dla pasażerów krajowych, mogących pomieścić do 27 pasażerów miliona pasażerów rocznie.

Rząd planuje budowę lotniska w Andamanie jako drugiego lotniska obsługującego turystów odwiedzających Phuket i okolice. Międzynarodowy port lotniczy w Phuket również zostanie rozbudowany, aby uwzględnić przewidywany wzrost rocznej liczby pasażerów do 18 milionów do roku 2030.

Celem rządu jest przekształcenie branży obsługi technicznej w węzeł dla samolotów komercyjnych i prywatnych. Utworzy system magazynowania ładunków w kontrolowanej temperaturze (Cold Chain), który będzie dystrybuował towary do ponad 280 milionów ludzi w Tajlandii i krajach sąsiednich. Wzmocniona zostanie współpraca z liniami lotniczymi, agencjami turystycznymi i hotelami w celu wspólnego rozwoju tajskiego sektora lotniczego, optymalizując rozkłady lotów, typy samolotów i usługi pasażerskie.

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obejmują przyjęcie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) i wspieranie krajowej produkcji, a także promowanie opakowań przyjaznych dla środowiska. Inicjatywa ta nie tylko stworzy możliwości gospodarcze, ale także poprawi jakość życia i będzie napędzać zrównoważony wzrost gospodarczy w Tajlandii.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.