Światowy Festiwal Wody Maha Songkran 2024 zaprezentowany z epickim spektaklem

KOMUNIKAT PRASOWY:

Spektakularna parada wypełniła Bangkok żywymi kolorami i wspaniałymi wspomnieniami z Songkran w Tajlandii.

Bangkok, 11 kwietnia 2024 r. – „Światowy Festiwal Wody Maha Songkran 2024” rozpoczął się dzisiaj epickim spektaklem kulturalnym, który w ciągu jednego wieczoru na kilometrowym odcinku 20 przeniósł do Bangkoku chwałę tajskich tradycji i kultur, a także znaczenie historyczne ze wszystkich regionów kraju wielkie procesje i ponad 1,000 wykonawców prezentujących dumę narodu.

Powiedziała Minister Turystyki i Sportu Sudawan Wangsuphakijkosol „Ta ekstrawagancka parada to rzadkie widowisko w sercu Bangkoku. Świętuje uświęcone tradycją „Songkran w Tajlandii, tradycyjnego tajskiego festiwalu Nowego Roku”, który jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Każdy może wziąć udział w celebrowaniu tradycyjnych wierzeń i lokalnych tradycji, które wyróżniają Songkran w Tajlandii spośród wszystkich innych krajów”.

Na czele parady z okazji Światowego Festiwalu Wody Maha Songkran w 2024 r. stanęła procesja z wizerunkiem Złotego Buddy oraz procesja Maha Songkran ze wspaniałą platformą niosącą boginię Nang Songkran roku 2024 – Mahodhara Devi, wręczonej przez Miss Antonię Porsild, pierwszą wicemiss Universe 2023.

Drugą częścią parady były tętniące życiem procesje Songkran, podczas których prezentowano wielkie uroczystości z 16 prowincji:

  • Chiang Mai, Khon Kaen, Chon Buri, Samut Prakan i Nakhon Si Thammarat, których wyjątkowe tradycje Tajlandia przygotowuje się do wpisania się w „Festiwale własności intelektualnej”.
  • Chiang Rai, Nong Khai, Phitsanulok, Songkhla i Buri Ram, gdzie święta Songkran są uznawane za charakterystyczne.
  • Ayutthaya, Nakhon Phanom, Lampang, Loei, Sukhothai i Phuket, gdzie mają być dalej promowane tradycje Songkran.

Ostatnią część parady stanowił pochód miękkich sił – gier, festiwali oraz filmów i seriali, pochód KOL i pochód LGBTQ.

Parada inauguracyjna 11 kwietnia rozpoczęła się z mostu Phan Fa Lilat i maszerowała wzdłuż alei Ratchadamnoen Klang i okrążyła Sanam Luang. Marsz liczył około 2.5 km.


Kolejna parada odbędzie się 12 kwietnia, początek o godzinie 17.30. i będą maszerować w kółko tylko wokół Sanam Luang.

Przez pięć dni Sanam Luang będzie główną lokalizacją Światowego Festiwalu Wody Maha Songkran 2024.

Na scenie głównej odbywać się będą występy kulturalne, muzyczne, współczesne i orkiestrowe.

Tradycje i uroczystości Songkran charakterystyczne dla północnych, północno-wschodnich, wschodnich, środkowych i południowych regionów Tajlandii będą prezentowane w specjalnej strefie. W związku z tym organizowane są zajęcia i pokazy, a także warsztaty DIY poświęcone lokalnej sztuce i rękodzielnictwu z pięciu regionów.

Odbędą się także pokazy i zajęcia związane z tajską miękką siłą, w tym Muay Thai Maha Songkran i tajskie dania letnie.

Niesamowite atrakcje pluskające będą w strefie wodnej z muzycznie tańczącą fontanną, tunelem wodnym, gigantycznym brodzikiem i stacją wodną.

Inne atrakcje obejmują pokaz dronów oraz jarmark sprzedaży lokalnych produktów z całego kraju.

13 kwietnia, w tradycyjny tajski Nowy Rok, odbędzie się ceremonia wręczenia zasług oraz inne wydarzenia promujące tajskie tradycje, m.in. Piosenka Nam Phra rytuał oczyszczania wizerunku Buddy pachnącą wodą jako sposób na okazanie szacunku Panu Buddzie i przyniesienie szczęścia osobie i światu Rot Nam Dam Hua rytuał – podczas którego młodzi ludzie przygotowują pachnącą wodę, którą należy umyć ręce rodzicom lub osobom starszym i poprosić o błogosławieństwo.

Uznając znaczenie organizacji wydarzenia zrównoważonego pod względem środowiskowym, TAT we współpracy z PTT Global Chemical organizuje działanie GCYOU Turn na rzecz gospodarki odpadami z tworzyw sztucznych. Zachęcamy odwiedzających do wyrzucania zużytych plastikowych butelek w dowolnym z 20 punktów zrzutu „YOU Turn Drop Point” w zamian za pamiątkę lub przyłączenia się do działań związanych z upcyklingiem typu „zrób to sam”, takich jak zamiana plastikowych kapsli od butelek w breloczek do kluczy i otwieracz do butelek lub kupowania produktów upcyklingowych, takich jak koszulki z kwiatowym nadrukiem odpadów z tworzyw sztucznych.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.