Tajski aktywista Bung Thaluwang umiera po 108-dniowym strajku głodowym w ramach protestu przeciwko zatrzymaniom tajskiego działacza politycznego

Krajowy-

11 maja 22 r. o godzinie 14:2024 stwierdzono śmierć pani Netiporn Sanesangkhom, powszechnie znanej w języku tajskim jako Bung Thaluwang, działaczki politycznej z Thaluwang, z powodu zatrzymania krążenia po około 108 dniach strajku głodowego.

Tajski Sąd Karny nakazał wcześniej uchylenie zwolnienia Bung za kaucją w jej sekcji 112, lepiej znanej jako Lese Majeste, dotyczącej przeprowadzenia publicznego sondażu dotyczącego królewskich konwojów/procesji, a Bung Thaluwang (28 l.) została zatrzymana 26 stycznia 2024 r.

Jednakże według doniesień Bung Thaluwang przeprowadził suchy strajk głodowy, aby zaprotestować przeciwko wymiarowi sprawiedliwości i położyć kres przetrzymywaniu osób oskarżonych o przestępstwa polityczne na podstawie sekcji 112 i od tego czasu przebywa w szpitalu Thammasat.

Po 110 dniach przetrzymywania i 108 dniach strajku głodowego lekarze z Thammasat stwierdzili zgon Bunga. Bung zamierzała oddać swoje ciało Uniwersytetowi Thammasat na studia medyczne i do celów badawczychzdaniem jej bliskich.

Pani Pannika Wanich, liderka Partii Ruchu Postępowego, wyraziła swoje odczucia w sprawie X w sprawie Bunga, stwierdzając, że tajskie społeczeństwo powinno mieć świadomość, że ci, którzy nie zgadzają się z pokojowymi poglądami politycznymi, nie zasługują na śmierć ani pójście do więzienia. Każdy ma prawo do zwolnienia za kaucją – dodała Pannika. Wszyscy powinniśmy słuchać i akceptować różnice zdań, nawet jeśli chodzi o politykę lub gorące tematy, powiedziała Pannika.

„My też jesteśmy ludźmi. Powinniśmy chronić nasze człowieczeństwo. Spoczywaj w pokoju, Bung” – napisała Pannika.

Śmierć Bunga prawdopodobnie wywoła poważną dyskusję i konsekwencje w grupach politycznych w Tajlandii, ponieważ Lese Majeste pozostaje gorącym tematem, zwłaszcza w obliczu potencjalnego rozwiązania opozycyjnej Partii Ruchu Naprzód w związku z propozycjami zmiany, a nie usunięcia ustaw Lese Majeste.

Dzisiaj około godziny 3:00 Tajski Departament Więziennictwa odpowiedział na skargi tajskich prawników zajmujących się prawami człowieka i innych grup dotyczące strajku głodowego Bung, podając sprzeczne informacje na temat całkowitej liczby dni, w których prowadziła strajk głodowy, stwierdzając, że według nich , a nie prowadziła strajku głodowego po przeniesieniu ze szpitala uniwersyteckiego Thammasat w kwietniu.

Departament twierdził, że po powrocie ze szpitala uniwersyteckiego Thammasat spożywała normalnie jedzenie i płyny. Nie podali jednak konkretnych dat tej informacji, a grupy opozycyjne już kwestionowały to stwierdzenie.

Przeczytaj podobny artykuł na temat tajskiego Ministra Obrony, który wypowiadał się na temat ochrony instytucji w związku z utrudnianiem przejazdu królewskich motocykli przez studentów-aktywistów.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na naszej siostrzanej stronie The Pattaya News.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.