Należy dokładnie rozważyć potencjalną rekryminalizację konopi indyjskich, mówi członek i przywódca partii Bhumjaithai

Krajowy —

W dniu 17 maja 2024 r. zastępca rzecznika rządu, pan Karom Phonphonklang, członek partii Bhumjaithai, wyraził swoje obawy dotyczące potencjalnej zmiany klasyfikacji konopi indyjskich z powrotem na kontrolowaną substancję odurzającą, co zasadniczo oznaczałoby jej ponowną kryminalizację.

Stwierdził ponadto, że wiele sektorów sprzeciwia się temu posunięciu i że konieczne jest dokładne rozważenie tej kwestii.

Pan Karom stwierdził, że konopie indyjskie przynoszą wiele korzyści, jeśli są odpowiednio regulowane. W związku z tym nalegał, aby Ministerstwo Zdrowia Publicznego przeprowadziło dogłębną ocenę w celu oceny ogólnego wpływu konopi indyjskich po ich zalegalizowaniu podczas ostatniej administracji w 2022 r.

Pan Karom stwierdził również, że proponowana reklasyfikacja konopi indyjskich może mieć bardzo negatywne konsekwencje, szczególnie dla przedsiębiorstw, które już dużo zainwestowały w tę branżę.

„Musimy zachować ostrożność” – podkreślił pan Karom. „Konopie mają wartość zarówno leczniczą, jak i ekonomiczną. Przy ostrożnym zarządzaniu może wyrządzić więcej dobrego niż złego.”

Zapytany, czy przeklasyfikowanie konopi indyjskich jako narkotyku spowoduje konflikt w rządzie koalicyjnym, Karom stwierdził, że choć każda ze stron ma własną politykę, ostateczna decyzja w sprawie przeklasyfikowania konopi indyjskich należy do Partii Pheu Thai, która posiada najwięcej mandatów w parlamencie. Jednakże pan Karom oświadczył, że partia Bhumjaithai „nie będzie milczeć” w tej sprawie.

Tymczasem tego samego dnia wicepremier i przywódca partii Bhumjaithai Anutin Chanvirakul odniósł się do obaw związanych z przeklasyfikowaniem.

Nalegał, aby dokładnie rozważyć zwrot w sprawie legalizacji, ostrzegając, że jeśli konopie indyjskie rzeczywiście staną się ponownie nielegalne, może to spowodować upadek całego przemysłu wartego miliardy bahtów, pozbawić pracy dziesiątki tysięcy ludzi, zamknąć tysiące przedsiębiorstw i zarobić miliony przestępców używających konopi indyjskich praktycznie z dnia na dzień i podlegających rozległym wyrokom karnym i wygórowanym karom finansowym.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.