Krajowy —
W dniu 17 maja 2024 r. zastępca rzecznika rządu, pan Karom Phonphonklang, członek partii Bhumjaithai, wyraził swoje obawy dotyczące potencjalnej zmiany klasyfikacji konopi indyjskich z powrotem na kontrolowaną substancję odurzającą, co zasadniczo oznaczałoby jej ponowną kryminalizację.
Stwierdził ponadto, że wiele sektorów sprzeciwia się temu posunięciu i że konieczne jest dokładne rozważenie tej kwestii.
Pan Karom stwierdził, że konopie indyjskie przynoszą wiele korzyści, jeśli są odpowiednio regulowane. W związku z tym nalegał, aby Ministerstwo Zdrowia Publicznego przeprowadziło dogłębną ocenę w celu oceny ogólnego wpływu konopi indyjskich po ich zalegalizowaniu podczas ostatniej administracji w 2022 r.
Pan Karom stwierdził również, że proponowana reklasyfikacja konopi indyjskich może mieć bardzo negatywne konsekwencje, szczególnie dla przedsiębiorstw, które już dużo zainwestowały w tę branżę.
„Musimy zachować ostrożność” – podkreślił pan Karom. „Konopie mają wartość zarówno leczniczą, jak i ekonomiczną. Przy ostrożnym zarządzaniu może wyrządzić więcej dobrego niż złego.”
Zapytany, czy przeklasyfikowanie konopi indyjskich jako narkotyku spowoduje konflikt w rządzie koalicyjnym, Karom stwierdził, że choć każda ze stron ma własną politykę, ostateczna decyzja w sprawie przeklasyfikowania konopi indyjskich należy do Partii Pheu Thai, która posiada najwięcej mandatów w parlamencie. Jednakże pan Karom oświadczył, że partia Bhumjaithai „nie będzie milczeć” w tej sprawie.
Tymczasem tego samego dnia wicepremier i przywódca partii Bhumjaithai Anutin Chanvirakul odniósł się do obaw związanych z przeklasyfikowaniem.
Nalegał, aby dokładnie rozważyć zwrot w sprawie legalizacji, ostrzegając, że jeśli konopie indyjskie rzeczywiście staną się ponownie nielegalne, może to spowodować upadek całego przemysłu wartego miliardy bahtów, pozbawić pracy dziesiątki tysięcy ludzi, zamknąć tysiące przedsiębiorstw i zarobić miliony przestępców używających konopi indyjskich praktycznie z dnia na dzień i podlegających rozległym wyrokom karnym i wygórowanym karom finansowym.