Zastępca rzecznika rządu Tajlandii ostrzega przed ponownym klasyfikacją konopi indyjskich jako środka odurzającego i powołuje się na szkodę publiczną

Krajowy —

W dniu 13 czerwca 2024 r. zastępca rzecznika rządu Karom Phonphonklang publicznie ostrzegł tajskiego ministra zdrowia publicznego Somsaka Thepsuthina w związku z jego naleganiami na przeklasyfikowanie konopi indyjskich na narkotyk typu 5, co zasadniczo doprowadziłoby do ponownej kryminalizacji ich marihuany w Tajlandii.

Decyzja ta nie powinna być podejmowana w celu uspokojenia jakiejkolwiek konkretnej grupy, ale powinna uwzględniać szerszą opinię publiczną, która nie ma siły przetargowej. Niezastosowanie się do tego może prowadzić do powszechnych szkód i niepokojów, zauważył Karom.
Podkreślił, że chociaż konopie indyjskie były kiedyś narkotykiem typu 5, systematyczne badania wykazały ich korzyści w zastosowaniu medycznym i korzyści ekonomiczne. Od czasu usunięcia tej substancji z listy narkotyków powstało wiele małych przedsiębiorstw zajmujących się konopiami indyjskimi, zajmującymi się nimi w celach leczniczych oraz jako składnik żywności i napojów.
Karom ostrzegł, że zmiana klasyfikacji konopi indyjskich na narkotyk spowoduje aresztowanie i postawienie przed sądem osób posiadających tę marihuanę, co spowoduje obciążenia finansowe i prawne. Nalegał, aby obecny Minister Zdrowia Publicznego, który wcześniej był ministrem sprawiedliwości, przedstawił statystyki dotyczące liczby osób ściganych za posiadanie konopi indyjskich przed jej dekryminalizacją oraz tego, jak od tego czasu spadły ogólne statystyki przypadków.
Ponadto rząd Tajlandii powinien skoncentrować się na przyjęciu przepisów dotyczących konopi indyjskich regulujących ich używanie, biorąc pod uwagę kontekst ekonomiczny, prawny i medyczny. Karom podkreślił, że przeklasyfikowanie konopi indyjskich jako narkotyku jest niewłaściwe i uznał za dziwne, że Somsak nalega na przeklasyfikowanie konopi indyjskich jako narkotyku bez uwzględnienia tych czynników.
Tego samego dnia doc. Prof. dr Pattapong Kasetsomboon, lekarz medycyny rodzinnej na Uniwersytecie Khon Kaen, przedstawił statystyki dotyczące trendów zdrowotnych w Tajlandii w latach 2021–2023. Dane Ministerstwa Zdrowia Publicznego wykazały spadek liczby wizyt w służbie zdrowia o 26.7 mln, co pozwoliło zaoszczędzić co najmniej 19 miliardów bahtów.
Po przeliczeniu średniorocznej liczby zabiegów ambulatoryjnych na lata 2021-2022 i odjęciu liczby za rok 2023, nastąpił spadek o 26,672,454 13,334,354 36,150 wizyt i 8,091,897 19,384,119,956 XNUMX pacjentów. Liczba leczenia szpitalnego zmniejszyła się o XNUMX XNUMX przypadków i XNUMX XNUMX XNUMX dni łóżkowych. Całkowite oszczędności wyniosły XNUMX XNUMX XNUMX XNUMX bahtów.
doc. Prof. dr Pattapong zauważył, że dane liczbowe dotyczące oszczędności opierają się na danych szpitali lokalnych, a rzeczywiste oszczędności mogłyby być wyższe, gdyby uwzględnić wszystkie poziomy szpitali.
Spadek liczby wizyt w placówkach opieki zdrowotnej w ciągu ostatnich trzech lat zbiega się z okresem, w którym zdekryminalizowano konopie indyjskie do uprawy w domu i do samodzielnego użytku, co sugeruje, że taka polityka mogła potencjalnie przyczynić się do zmniejszenia liczby pacjentów.

Zaleca się dalsze badania w celu zbadania tej potencjalnej korelacji, zauważył doc. Prof. dr Pattapong.

Według Ministra Zdrowia Publicznego przeczytaj nasz najnowszy artykuł na temat większości opinii społecznych na temat projektu ustawy sprzeciwiającej się propozycji ponownego zalegalizowania konopi indyjskich w Tajlandii.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na naszej siostrzanej stronie The Pattaya News.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.