Krajowy —
W dniu 18 czerwca 2024 r. Tajski Trybunał Konstytucyjny zebrał się w celu omówienia kilku głośnych spraw, w tym petycji Komisji Wyborczej (KE) o rozwiązanie Partii Ruchu Naprzód (MFP), sprawy dotyczącej premiera Sretthy Thavisin i ministra Pichita Chuenbana, kwestie prawne dotyczące Thaksina Shinawatry i wyborów senatorów.
Sąd zbadał wniosek KE o rozwiązanie MFP, powołując się na zarzuty o próbę obalenia monarchii i rządów demokratycznych. Petycja ta została złożona po wydaniu decyzji z 29 lutego 2024 r., w której orzeczono, że propozycja liderki MFP Pity Limjaroenrat dotycząca zmiany art. 112 stanowi próbę obalenia rządu.
Wniosek KE obejmuje 10-letni zakaz dla członków komitetu wykonawczego partii kandydowania w wyborach lub rejestrowania nowej partii. Sąd nakazał złożenie dodatkowych dowodów w terminie do dnia 3 lipca 2024 r. i wyznaczył rozprawę na dzień 9 lipca 2024 r.
W innej istotnej sprawie sąd dokonał przeglądu petycja złożona przez Przewodniczącego Senatu, popieranego przez 40 senatorów, kwestionująca kwalifikacje premiera Sretthy Thavisin i ministra Pichita Chuenbana.
W petycji argumentowano, że mianowanie Pichita przez Sretthę naruszyło standardy konstytucyjne ze względu na wcześniejsze sześciomiesięczne pozbawienie Pichita za obrazę sądu.
Sąd oddalił pozew w sprawie Pichita, uwzględnił jednak pozew dotyczący Sretthy, żądając w ciągu 15 dni odpowiednich dokumentów do ponownego rozpatrzenia w dniu 10 lipca 2024 r.
Sąd odniósł się także do sprawy byłego premiera Thaksina Shinawatry, któremu postawiono zarzuty na podstawie art. 112 lub lese-majeste oraz ustawę o przestępstwach komputerowych za rozpowszechnianie fałszywych informacji.
Na koniec sąd rozpatrzył sprawę kwestionującą konstytucyjność artykułów 36, 40, 41 i 42 ustawy organicznej o wyborze senatorów.
Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie orzekł, że przepisy te nie są sprzeczne z art. 107 Konstytucji i że trwające wybory do Senatu będą przebiegać normalnie.