Najpopularniejsze historie Tajlandii z ostatniego tygodnia: uchwalenie historycznej ustawy o małżeństwach osób tej samej płci i nie tylko

Oto przegląd najważniejszych artykułów z KRAJOWEJ Tajlandii, wybranych przez nasz zespół narodowy Pattaya News/TPN, od zeszłego tygodnia, od poniedziałku 17 czerwca do niedzieli 23 czerwca 2024 r.

Nie mają one żadnego określonego poziomu ważności, ale są wymienione w kolejności według daty publikacji.

  1. Przed sądem karnym w Ratchadapisek prokuratorzy z Biura ds. Sporów Karnych oskarżyli byłego premiera Tajlandii Thaksina Shinawatrę o naruszenie art. 112 kodeksu karnego, czyli Lèse-Majesté, po jego wywiadzie dla południowokoreańskiej telewizji Chosun Media w 2015 r.

Wywiad przeprowadzony 21 maja 2015 r. w Seulu w Korei Południowej, uznany za obraźliwy dla monarchii, doprowadził do postawienia zarzutów na podstawie ustawy o Lèse-Majesté i ustawy o przestępstwach komputerowych za rozpowszechnianie fałszywych informacji.

2. Tajski Trybunał Konstytucyjny zebrał się w celu rozpatrzenia kilku głośnych spraw, w tym petycji Komisji Wyborczej (KE) o rozwiązanie Partii Ruchu Naprzód (MFP), sprawy dotyczącej premiera Sretthy Thavisin i ministra Pichita Chuenbana, kwestii prawnych związanych z Thaksinem Shinawatrą, i wybór senatorów.

Sąd oddalił pozew w sprawie Pichita, uwzględnił jednak pozew dotyczący Sretthy, żądając w ciągu 15 dni odpowiednich dokumentów do ponownego rozpatrzenia w dniu 10 lipca 2024 r.

3. We wtorek Senat Tajlandii większością głosów zagłosował za przyjęciem historycznej ustawy o małżeństwach osób tej samej płci, oficjalnie czyniąc Tajlandię pierwszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który zalegalizował związki osób tej samej płci.

Ustawa wejdzie w życie 120 dni po opublikowaniu w dzienniku królewskim.

4. Włoch został aresztowany na wyspie Samui po rzekomej sprzedaży kokainy i nielegalnym prowadzeniu wypożyczalni motocykli z 70 motocyklami, wykorzystując tajskiego kandydata do ukrycia swojego właściciela.

Pan Mattio ożenił się z Tajką i za pieniądze ze sprzedaży kokainy otworzył wypożyczalnię motocykli.

5. Pan Wissanu Krea-ngam, doradca premiera Tajlandii, ogłosił wyniki śledztwa w związku z konfliktami pomiędzy Pol. Komendant Policji gen. Torsak Sukvimol i Pol. Gen. Surachet Hakparn, zastępca szefa policji, często znany pod żartobliwym pseudonimem Wielki Żart.

Konflikty pomiędzy różnymi zaangażowanymi grupami trwają.

Dziękuję i do zobaczenia za tydzień!

Oryginalna wersja tego artykułu ukazała się na naszej siostrzanej stronie internetowej The TPN National News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.