Minister zdrowia publicznego omawia reklasyfikację konopi indyjskich przy silnym poparciu społecznym

Krajowy —

26 czerwca 2024 r. Minister Zdrowia Publicznego Somsak Thepsuthin omówił potencjalną reklasyfikację konopi indyjskich jako narkotyku typu 5 po otwarciu wniosku do konsultacji publicznych w dniach 11–25 czerwca.

Następuje to po okresie konsultacji społecznych trwających od 11 do 25 czerwca, podczas którego wzięło udział około 100,000 80 osób, przy czym ponad XNUMX% osób rzekomo popierało zmianę klasyfikacji– powiedział Somsak.
Odnosząc się do obaw związanych z tym, że projekt ogłoszenia nie określa konopi indyjskich „produkowanych w kraju”, Somsak wyjaśnił, że w kolejnych rozporządzeniach ministerialnych zostaną wydane dalsze rozporządzenia ministerialne wyjaśniające, co to oznacza.

Projekt, zatwierdzony przez Radę ds. Kontroli Narkotyków (NCB), jest wstępnym środkiem mającym na celu rozwiązanie bieżących problemów związanych z używaniem rekreacyjnym, a szczegółowe regulacje zostaną opracowane w drodze dodatkowych przepisów, powiedział Somsak.
Jeśli chodzi o potencjalny import nienarkotycznych części konopi indyjskich, Somsak wyjaśnił, że zamiarem jest niedopuszczenie do takiego importu. Ostateczna decyzja należy jednak do KBC.

Odnotował także wykluczenie konopi indyjskich i nasion konopi z listy środków odurzających, podkreślając potrzebę dostosowania się do standardów międzynarodowych.
Somsak stwierdził, że marihuana medyczna podlega rozporządzeniom ministerialnym i że polityka rządu wspiera marihuanę do celów medycznych, zdrowotnych i ekonomicznych. KBC sporządzi w odpowiednim czasie dalsze komunikaty.

„Po zamknięciu konsultacji społecznych KBC zapozna się z opiniami ponad 100,000 XNUMX uczestników. Ostateczny projekt zostanie następnie przekazany KBC, któremu przewodniczy wicepremier Anutin Charnvirakul. Jeśli zostanie zatwierdzony, zostanie przesłany Ministrowi Zdrowia Publicznego do podpisu, po czym zostaną wydane dodatkowe ogłoszenia” – wyjaśnił Somsak.

Somsak wspomniał, że przegląd może zająć około 30 dni, a posiedzenia KBC odbywają się co miesiąc. Jest możliwe, zauważa TPN Media, że ​​Anutin, który stoi na czele komisji ds. narkotyków i był odpowiedzialny za dekryminalizację konopi indyjskich, może mieć obawy co do ponownego wpisania tej rośliny na listę narkotyków i może chcieć pewnych gwarancji co do łatwości uzyskania pozwolenia na leczenie użytku lub firma uzyskująca licencję na sprzedaż produktów medycznych i uprawę.

W odpowiedzi na planowaną demonstrację sieci „Shaping the Future of Thai Cannabis” na 8 lipca 2024 r. w Government House Somsak oświadczył, że jest otwarty na dyskusję. Somsak stwierdził, że większość podmiotów działających na rynku konopi indyjskich nie ma żadnych problemów z tą propozycją, ponieważ skupiają się na sprzedaży i używaniu w celach medycznych, podczas gdy użytkownicy rekreacyjni mogą napotkać wyzwania. Zauważył Somsak, stanowisko rządu jest przeciwne wszelkiemu użytkowaniu rekreacyjnemu.

Przeczytaj nasze powiązane artykuły:

Badania pokazują, że konopie indyjskie pomagają zmniejszyć uzależnienie od bardziej szkodliwych narkotyków, mówi dziekan Uniwersytetu Rangsit.

Zastępca rzecznika rządu Tajlandii ostrzega przed ponownym klasyfikacją konopi indyjskich jako środka odurzającego i powołuje się na szkodę publiczną.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na naszej siostrzanej stronie The Pattaya News.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.