Tajski rząd mówi, że dekret nadzwyczajny musi pozostać, stresy nie mają związku z protestującymi

Bangkok-

Według sekretarza generalnego tajlandzkiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Supot Malaniyom, dekret nadzwyczajny musi na razie pozostać.

Obowiązujący od początku 2020 r. dekret daje rządowi tajlandzkiemu nadzwyczajne uprawnienia, które zdaniem generała Supota są niezbędne do dalszego radzenia sobie z pandemią Covid19.

Generał zaprzeczył również powtarzającym się twierdzeniom opozycyjnych partii rządowych i krytyków, że dekret nie jest rozważany do usunięcia z powodu obaw przed wznowieniem protestów prodemokratycznych, które były powszechne w całym kraju pod koniec 2020 roku. Większość organizatorów tych protestów jednak albo zostali uwięzieni, albo stoją w obliczu licznych spraw karnych, wiele z nich na mocy dekretu nadzwyczajnego zabraniającego zgromadzeń z powodu „Covid-19”.

General Supot stwierdził, że chociaż prawie wszystkie inne ograniczenia związane z pandemią, w tym znienawidzony program rejestracji wstępnej Thailand Pass i mandat na maskę, zostały usunięte, dekret o stanie zagrożenia nadal jest potrzebny.

Podkreślił, że zwykłe przepisy nie dają Ministerstwu Zdrowia Publicznego autonomii w radzeniu sobie z określonymi sytuacjami, których potrzebuje, tak jak to czyni dekret nadzwyczajny.

Generał Supot stwierdził, że jeśli sytuacja będzie się nadal poprawiać, rząd Tajlandii rozważy zniesienie stanu wyjątkowego. Prasie tajskiej nie podano żadnej konkretnej osi czasu ani daty.

TPN zauważa, że ​​dekret zawiesza również specjalne strefy administracyjne dla Pattaya i Bangkoku, co dałoby obu obszarom bardziej zdecentralizowaną władzę, jak miało to miejsce przed Covid-19. Phuket od jakiegoś czasu próbuje też stać się specjalną strefą administracyjną. Rząd Tajlandii twierdzi jednak, że nie ma to również nic wspólnego z utrzymaniem dekretu nadzwyczajnego.

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=–=–=–=–==-

Nie zapomnij zapisać się do naszego newslettera i otrzymuj wszystkie nasze wiadomości dostarczane do Ciebie w jednym e-mailu bez spamu. Kliknij tutaj! LUB wpisz poniżej swój e-mail!

Pomóż wesprzeć Pattaya News w 2022 roku!

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od ponad trzech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, z naciskiem na tłumaczenia z języka tajskiego na angielski oraz pracę jako pośrednik między reporterami a anglojęzycznymi pisarzami. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między tymi trzema krajami.