Partia Pheu Thai wyłania się jako główny pretendent do utworzenia nowego rządu

KOMUNIKAT PRASOWY:

Partia Pheu Thai zrobiła znaczący krok w kierunku utworzenia nowego rządu, ponieważ parlament odrzucił kandydaturę lidera Partii Ruchu Naprzód (MFP), Pity Limjaroenrat, na głosowanie premiera. Odrzucenie nastąpiło na podstawie Regulaminu nr 41, który zabrania ponownego składania wniosku, który został już odrzucony na tej samej sesji.

Podczas długiej debaty posłowie przekonywali, że poprzednia nominacja Pity na to stanowisko została już odrzucona przez parlament 13 lipca, kiedy nie udało mu się uzyskać wymaganej większości głosów w pierwszej turze. Dzięki temu rozwojowi Partia Pheu Thai zajęła pozycję lidera w wyścigu o utworzenie rządu.

Obserwatorzy uważnie obserwują teraz, czy Pheu Thai będzie kontynuować sojusz z MFP, jak określono w protokole ustaleń (MoU), czy też będzie dążyć do stworzenia alternatywnej koalicji, włączając partie ustępującego rządu i wykluczając MFP.

Jednak trzy partie z obecnej administracji, a mianowicie Bhumjaithai, Palang Pracharath i Chartthaipattana, wyraziły sprzeciw wobec planu MFP dotyczącego zmiany art. 112 Kodeksu karnego, znanego jako ustawa o obrazie majestatu. Partie te dały jasno do zrozumienia, że ​​nie dołączą do żadnego rządu, w skład którego wchodzi MFP.

Po decyzji parlamentu lider Pheu Thai Cholnan Srikaew oświadczył, że partia podtrzymuje obecnie współpracę z pozostałymi sojusznikami koalicji. Wskazał, że wśród ośmiu koalicyjnych sojuszników odbędą się rozmowy na temat ewentualnych rewizji protokołu ustaleń i włączenia dodatkowych partii.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Wan Muhamad Noor Matha zaplanował kolejną turę głosowania premiera na 27 lipca.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.