Policja aresztuje złodziei artefaktów i przejęła około 1,000 reliktów

KOMUNIKAT PRASOWY:

Policja we współpracy z Departamentem Sztuk Pięknych aresztowała trzech podejrzanych o grabież artefaktów z wielu stanowisk archeologicznych. W ramach skoordynowanej operacji przechwycono około 1,000 sztuk – niektóre sprzed ponad tysiąca lat.

Dochodzenie ujawniło dwupoziomowy gang specjalizujący się w tym nielegalnym handlu – jedna grupa odpowiedzialna za wykopaliska, a druga za sprzedaż przedmiotów. Relikwie, w tym rzeźby z brązu, zestawy do tatuażu, srebrne monety, muszle kauri i biżuterię, zostały sprzedane za pośrednictwem postów na Facebooku.

Tajna policja zakupiła już wcześniej przedmioty od podejrzanych i przekazała je Wydziałowi Sztuk Pięknych w celu weryfikacji. Po potwierdzeniu, że są to artefakty historyczne, wydano nakazy aresztowania, co doprowadziło do nalotów na dziewięć lokalizacji w Chiang Mai, Lampang, Phayao i Sukhothai.

Podejrzanym postawiono zarzuty nielegalnego posiadania i sprzedaży zabytków, a policja kontynuuje dochodzenie w celu zidentyfikowania kolejnych sprawców.

Dyrektor Generalny Departamentu Sztuk Pięknych Phanombut Chantharachot nalega, aby społeczeństwo zgłaszało wszelkie podejrzane artefakty historyczne Ministerstwu Kultury lub Departamentowi Sztuk Pięknych. Po weryfikacji odkrywcy otrzymają rekompensatę w wysokości jednej trzeciej wartości artefaktu.

Departament będzie także współpracować z policją, aby podnosić świadomość na temat znaczenia ochrony dziedzictwa kulturowego Tajlandii i praw, które je chronią.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.