Mężczyzna Nakhon Si Thammarat uwięziony za ubój, konsumpcję szczeniąt po dochodzeniu policji w Soi Dog

KOMUNIKAT PRASOWY:

Nakhon Si Thammarat-

Mężczyzna z Nakhon Si Thammarat został oskarżony na mocy tajlandzkiego prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt za ubój szczeniąt przeznaczonych do spożycia. Mężczyzna został skazany na trzy miesiące więzienia po wspólnym dochodzeniu przeprowadzonym przez organizację zajmującą się dobrostanem zwierząt Soi Dog Foundation i Chaloem Phrakiat Police.

Zabijanie psów i kotów oraz spożywanie ich mięsa jest w Tajlandii nielegalne Ustawa o zapobieganiu okrucieństwu i dobrostanie zwierząt, BE 2557 (2014) – ustawa, której wprowadzenia Soi Dog ściśle współpracowała z rządem. To pomyślne skazanie na podstawie ustawy stanowi pozytywny krok naprzód w zakresie dobrostanu zwierząt w Tajlandii i pokazuje niezachwiane zaangażowanie fundacji w zwalczanie okrucieństwa wobec zwierząt we wszystkich jego formach.  

Zaniepokojenie w tym przypadku po raz pierwszy wyraził personel mobilnej kliniki Soi Dog stacjonujący w prowincji, który napotkał szczeniaka z głęboką raną szarpaną na szyi. Lokalni mieszkańcy doprowadzili personel do mężczyzny, stwierdzając, że uważają go za rutynowo zabijającego i zjadającego szczenięta, ale obawiali się podjęcia działań, ponieważ był znany z przemocy i często pod wpływem narkotyków. 

Ranny szczeniak i jego pięć rodzeństwa zostało przetransportowanych do schroniska Soi Dog w Phuket w celu zapewnienia bezpieczeństwa i leczenia. W międzyczasie oddany zespół łącznikowy fundacji złożył raport lokalnej policji Chaloem Phrakiat.

Menedżer ds. Relacji ze społecznością Soi Dog, Sakdapol Thongchan, i zastępca inspektora policji śledczej, kapitan Boonchuea Sangsawat, odwiedzili dom mężczyzny, gdzie odkryli kości, zwłoki i gotowane mięso. Został natychmiast aresztowany pod zarzutem znęcania się nad zwierzętami.

Testy przeprowadzone w Centrum Nauki Halal Uniwersytetu Chulalongkorn w Bangkoku potwierdziły, że gotowane mięso pochodzi od psa, podczas gdy lekarze weterynarii Soi Dog potwierdzili, że kości należą do szczeniaka. Mężczyzna został następnie oskarżony na podstawie artykułów 20 i 31 ustawy, które stanowią, że „nikt nie dopuści się czynu uznanego za akt okrucieństwa wobec zwierząt bez usprawiedliwienia”, a „każda osoba, która narusza artykuł 20, podlega karze pozbawienia wolności do na okres nieprzekraczający dwóch lat lub grzywnę nieprzekraczającą czterdziestu tysięcy bahtów lub jedno i drugie”.

Sąd Okręgowy w Pak Phanang skazał mężczyznę na sześć miesięcy więzienia. Po przyznaniu się do winy, wyrok został skrócony do trzech miesięcy.

Współzałożyciel Soi Dog, John Dalley MBE, okrzyknął pomyślne skazanie jako zwycięstwo wysiłków na rzecz dobrostanu zwierząt w Tajlandii. 

„Soi Dog i inne organizacje ciężko pracowały, aby to prawo zostało uchwalone w 2014 roku. Ale chociaż teraz jest to prawo, wiele osób wciąż o tym nie wie” – powiedział. „Musimy nadal walczyć o bezpańskie zwierzęta w potrzebie. Na takie okrucieństwo absolutnie nie ma miejsca w społeczeństwie”.

Fundacja podziękowała również władzom za szybkie i sprawne załatwienie sprawy.  

„Doceniamy pomoc zapewnianą przez organy ścigania i różne systemy sądowe” – powiedział Sakdapol. „Nieznajomość prawa nie jest obroną, a my chcemy zmotywować wszystkich do podjęcia działań na rzecz zaprzestania okrucieństwa wobec zwierząt”.   

Soi Dog walczy z okrucieństwem wobec zwierząt od momentu swojego powstania prawie 20 lat temu, ze szczególnym uwzględnieniem azjatyckiego handlu mięsem psów i kotów w ciągu ostatniej dekady. Z pomocą wielu organizacji rządowych i prywatnych nielegalny handel w Tajlandii został skutecznie wyeliminowany w 2014 r., w tym samym roku, w którym fundacja miała wpływ na wprowadzenie pierwszego w kraju prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt. Fundacja zasiada w komitecie, który regularnie spotyka się w celu przeglądu i poprawy tego prawa w Tajlandii i nadal walczy o zakończenie handlu mięsem psów i kotów w innych krajach azjatyckich. 

Powyższe jest komunikatem prasowym opublikowanym przez organizację. Oświadczenia, przemyślenia i opinie organizacji zaangażowanej w komunikat prasowy są wyłącznie ich własnymi.

-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Nie zapomnij zapisać się do naszego newslettera i otrzymuj wszystkie nasze wiadomości dostarczane do Ciebie w jednym e-mailu bez spamu. Kliknij tutaj! LUB wpisz poniżej swój e-mail!

Pomóż wesprzeć Phuket Express w 2023 roku!

Potrzebujesz ubezpieczenia medycznego lub podróżnego na wyjazd do Tajlandii? Możemy pomóc!

Obraz po treści postu
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.